Zmiana Perspektywy
Potężne narzędzie stosowane procesie coachingowym, ale także umiejętność pozwalająca łatwo wychodzić z konfliktów i budować długotrwałe relacje oparte na zrozumieniu.
Zmiana Perspektywy jest potężnym narzędziem stosowanym w procesie coachingowym, ale nie tylko. Moim zdaniem tą metodę powinien znać każdy, kto pragnie zrozumieć otaczający go świat i ludzi, z którymi wchodzi w relacje.
Zmiana perspektywy pozwala ZROZUMIEĆ, co może myśleć i odczuwać „druga strona medalu”. Tą drugą stroną może być pracownik, może być przełożony, ale także partner/ partnerka, dziecko, siostra, brat itp.
Jeśli będziemy w stanie wczuć się w skórę drugiej osoby, z którą wchodzimy w relację, wówczas daje nam to szansę obiektywnego przyjrzenia się danej kwestii. Na tym właśnie polega zmiana perspektywy – ma ona nam pokazać, co o danej sprawie myśli druga strona.
Wyobraź sobie sytuację, w której jako szef średniej firmy, zajmującej się produkcją krzeseł, chcesz wprowadzić pewne zmiany i udoskonalenia w procesie produkcji. Zamówiłeś kilka nowych maszyn, które mają za zadanie zastąpić pracę ludzkich rąk. Ty jednak nie chcesz nikogo zwalniać, ale nie poinformowałeś o tym pracowników. W firmie narasta opór, pracownicy nastawiają się sceptycznie do planowanych przez Ciebie zmian, jedni drugich nastrajają bojowo, aby tylko zbojkotować Twoje udoskonalenia.
Ty jednak zupełnie nie rozumiesz ich niechęci i tylko się denerwujesz, że zamiast pracować – plotkują po kątach.
Teraz jednak spróbuj postawić się w ich sytuacji – pracują u Ciebie od kilku lat, niektórym blisko już do emerytury, dzieci na studiach i wciąż na ich utrzymaniu, żona chce wyremontować mieszkanie, kredyt nie spłacony, a tu nagle słyszą, że szykują się zwolnienia. … Jak byś się czuł w takiej sytuacji? Byłbyś w stanie efektywnie pracować? Ja na pewno nie.
Właśnie dlatego zmiana perspektywy pozwala uniknąć wielu konfliktogennych sytuacji, ponieważ daje Ci do myślenia i uczy empatii.
„Jeżeli istnieje jakiś jeden sekret sukcesu to jest to umiejętność przyjmowania cudzego punktu widzenia i patrzenia z tej perspektywy z równą łatwością, jak z własnej”
~ Henry Ford~
Zanim ocenisz zachowanie innych, najpierw sam postaw się w sytuacji, w której się znajdują, zamiast z góry zakładać złe intencje. Umiejętność zrozumienia drugiego człowieka jest umiejętnością kluczową w dzisiejszych czasach, zwłaszcza jeśli pragniesz stać się efektywnym i szanowanym liderem lub sprzedawcą. Umiejętność ta pozwoli Ci także zbudować trwały i silny związek oraz umocni Twoje relacje z dziećmi.
Zrozumienie drugiego człowieka i umiejętność wejścia „w buty drugiego człowieka” to coś, czego nie uczą w szkole, dlatego tak niewielu ludzi opanowała tą umiejętność.
Aby nabrać dystansu do np. konfliktu z partnerką, najpierw pomyśl, co sam myślisz o sytuacji, która spowodowała między Wami zgrzyt. Potem „wejdź w jej buty” i zastanów się, co ona może czuć. Dlaczego postąpiła tak, a nie inaczej? Co ją skłoniło do takiej reakcji? Szukaj przyczyny. Następnie postaraj się spojrzeć z trzeciej perspektywy, jaką jest system. System dla Ciebie i partnerki to np. rodzina. Jaki wpływ na Waszą rodzinę może mieć ta sytuacja? System dla menedżera i pracownika to firma. Jak firma i inni pracownicy mogą postrzegać to, co się wydarzyło? Jakie to implikuje dla nich skutki i konsekwencje? Czy firma wywarła jakichś wpływ na Wasze reakcje? Jakie? Jakie były przyczyny? Zawsze szukaj przyczyny! Tylko tak zrozumiesz to, co się dzieje wokół Ciebie, a dzięki temu będziesz mógł dotrzeć do sedna sprawy i rozwiązać ewentualny konflikt.
Aby jeszcze bardziej obrazowo przedstawić Ci zasadę działania tego narzędzia, załóżmy, że jesteś osiemnastoletnim pełnym energii człowiekiem, który ma w głowie pełno pomysłów i lubi przygody. Pewnego wieczoru nie wracasz do domu na noc, bawisz się świetnie do białego rana u znajomych, jednak nikogo nie informujesz, bo przecież jesteś już dorosły, a poza tym – telefon Ci padł (ale tego nie zauważyłeś). Wracasz rano do domu, a tam czeka na Ciebie Twoja Mama, z sińcami z niewyspania, cała rozdygotana i zdenerwowana. Robi Ci awanturę, że nie dałeś znaku życia, wezwała już policję i wypytywała sąsiadów. Ty oczywiście mówisz „Mama, wyluzuj, przecież nic mi nie jest!” I idziesz do swojego pokoju jakby nigdy nic, myśląc – co za opciach mi Mamuśka zrobiła wypytując wszystkich sąsiadów w okolicy…!
Zróbmy eksperyment: Postaw swoje ciało i ciało Twojej Mamy obok (w myślach oczywiście 😉 ). Teraz, gdy wiesz jak wygląda ta sytuacja z Twojego punktu widzenia, sprawdźmy, co przeżywała Twoja Mama. Poczuj, jak Twoja dusza „wypływa” z Twojego ciała i „wpływa” w ciało Twojej Mamy. Zamień się na chwilę w Rodzica, którego dziecko zaginęło. Nigdy wcześniej nic takiego się nie wydarzyło, a jeśli nocowałeś poza domem – dawałeś znać choćby krótkim smsem. Teraz Twoje dziecko zniknęło, nie ma z nim kontaktu. Telefon wyłączony, co jest przecież do Twojego syna (bo teraz jesteś Matką) niepodobne! Jak się zachowałbyś będąc Rodzicem? Jak ta sytuacja wygląda z perspektywy Rodzica, którego dziecko nie wróciło na noc nie dając znać, że nie wróci?
Teraz spróbuj wypłynąć z ciała Rodzica, i zmień perspektywę na system, czyli Rodzinę. Co czuje Twój brat? Dlaczego wścieka się tak samo jak Twoja Mama i jeszcze Cię poucza? Co może czuć? Co Ty byś czuł, gdyby nagle zaginęła Twoja siostra czy brat? Czy serio byłaby to złość? Czy może złość spowodowana tym, że się strasznie byś o brata martwił, a do tego widziałbyś, jak cierpi Twoja Mama, słysząc od policji, że ostatnio w okolicy było kilka niewyjaśnionych zaginięć, a groźny bandyta uciekł z więzienia i grasuje w Waszych stronach…?
Teraz wróć do własnego ciała. Jak ta sytuacja wygląda po takim obiektywnym spojrzeniu? Czy dalej uważasz, że Mama jest nadopiekuńcza, a brat wredny?
Jak więc widzisz, zmiana perspektywy jest NIESAMOWICIE istotną umiejętnością dla każdego z nas, niezależnie od wykonywanego zawodu lub miejsca w życiu, w jakim się obecnie znajdujesz. Zmiana perspektywy ma zastosowanie zarówno w życiu biznesowym, jak i prywatnym. Pozwala Ci ona budować świeże podejście do różnych sytuacji, pozwala Ci zrozumieć zachowania i reakcje innych ludzi na te same wydarzenia.
Jeśli więc zależy Ci na własnym rozwoju i chcesz być szanowanym liderem, budować inspirujące relacje i opanować sztukę łatwego wychodzenia z nieporozumień – Zmiana perspektywy z pewnością powinna trafić do Twojego mózgu na półkę z najważniejszymi narzędziami.
Jeśli chcesz poznać kolejne 3 elementy zaczerpnięte z coachingu, a które są przydatne w pracy lidera, zapraszam do lektury kolejnego artykułu: Co może czerpać z coachingu menedżer?
1 komentarz
Trafne spostrzeżenie, widzę w tym potencjał, chociaż najpierw będę musiał to przetestować, może w końcu dogadam się z żoną 😉