Wielcy Liderzy Nie Tworzą Zwolenników, Tworzą Więcej Liderów.

Wyłącz Przycisk STOP, by Dostrzec Nowe Możliwości!

Wyłącz Przycisk STOP

by dostrzec nowe możliwości.

 

Tylko tak będziesz mógł dowiedzieć się, co jeszcze jest możliwe.

 

Większość ludzi odnosi sukcesy, ponieważ są zdeterminowani.

Ludzie o przeciętnych zdolnościach czasem osiągają spektakularne sukcesy, ponieważ nie wiedzą, kiedy przestać.

~George Allen, trener futbolu~

Bez względu na to, kim jesteśmy i czym się zajmujemy, czy pracujemy w biurze czy jesteśmy sportowcami, każdy z nas ma taką część mózgu, która czasem mówi „STOP”. Każdy z nas ma w sobie taki przycisk, który hamuje nas przed kontynuowaniem działania. Często wciskamy ten przycisk, gdy coś wydaje nam się zbyt trudne i nieosiągalne. Poddajemy się, bo tak wygodniej. Bo tak prościej. Łatwiej wcisnąć przycisk, niż wytrwać w postanowieniu i przezwyciężyć np. ból mięśni podczas treningu czy krytykę znajomych i docinki, że jesteśmy szaleni myśląc, że może nam się udać. 

Tego przycisku nie dostrzegają w sobie dzieci. Zobacz, jak wytrwale Twoja córka lub syn dąży do uzyskania tego, czego pragnie. Spodoba się jej maskotka w sklepie – zapiera się rękami i nogami, aby ją mieć. Syn chce rowerek – będzie Cię prosił, i prosił, i nawet zaproponuje, że umyje Ci samochód i posprząta cały pokój, byle by tylko dostać to, czego chce.

Dzieci nie rezygnują łatwo. W przeciwieństwie do nas. Łatwo się zniechęcamy. Gdy tylko pojawi się pierwszy trud – często odpuszczamy. Często wciskamy ten przycisk ulegając presji znajomych lub rodziny. W ten sposób nie poznamy, jakie jeszcze nowe możliwości mogłyby pojawić się na naszej drodze…

Sama również dostrzegam działanie tego przycisku. Podczas ćwiczeń, gdy pojawia się ból, konieczna jest decyzja, czy ćwiczę dalej, czy przestaję, bo przecież skoro boli, to znaczy, że już wystarczy. Niestety tak nie jest.

Dont-stop

Każdy z nas ma taki przycisk. Nie każdy z nas wie o jego istnieniu.

Dostrzeż ten przycisk, obserwuj, kiedy z niego korzystasz. Może robisz coś ważnego, a akurat teraz dzwoni telefon?

Może ćwiczysz i pojawia się ból mięśni i pokusa – wymówka, aby przestać?

Może ktoś w Twoim zespole nieco gorzej radzi sobie z danym zadaniem, a przez to chcesz go od razu odsunąć od projektu, zamiast okazać wsparcie?

Może masz ciekawy pomysł na biznes, ale masz też równie dużo wymówek by go nie zaczynać?

Ja uczę się rozpoznawać i uodparniać, na pokusę korzystania z tego przycisku. Pomyśl, jakie nowe możliwości otwarłyby się przed Tobą, gdybyś nie rezygnował za wcześnie? Jakiego obcego języka mógłbyś się nauczyć, gdybyś nie mówił sobie, że nie dasz rady, bo w tym wieku, to już się nie nauczysz, albo gdyby po prostu Ci się „chciało”. Pomyśl, ile kilogramów mógłbyś zrzucić, gdybyś nie wciskał przycisku STOP za każdym razem, gdy zaczynasz odczuwać zmęczenie?

Pomyśl, jak wielką wiarą we własne możliwości odznaczałby się Twój zespół i dzieci, gdybyś nie tracił wiary w ich kompetencje i umiejętności za wcześnie?

Jak pisze Steve Chandler i Scott Richardson – wciskanie przycisku stop to nie brak silnej woli czy odwagi, ale nawyk. A kazdy nawyk można zmienić lub zastąpić innym. Niech wejdzie Ci w krew niewciskanie tego przycisku, a wtedy dostrzeżesz nowe możliwości, które czekają na Ciebie.

Niech Twoim nawykiem stanie się niewciskanie go zbyt wcześnie, nieważne, co robisz. Nie rezygnuj z siebie jako lidera ani ze swoich ludzi. Im rzadziej będziesz się poddawać, tym bardziej będziesz zmotywowany.

~Steve Chandler, Scott Richardson,

100 sposobów motywowania innych~

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.