Wielcy Liderzy Nie Tworzą Zwolenników, Tworzą Więcej Liderów.

Jak Zbudować Zaangażowanie w Zespole?

Jak Zbudować Zaangażowanie w Zespole?

Odpowiedź na pytanie, jak zbudować zaangażowanie w zespole, jeśli ją pozyskamy, stanie się cenną wskazówką zarówno w naszym życiu zawodowym, jak i prywatnym. Budowanie zaangażowania jest poszukiwaną umiejętnością wśród menedżerów, bo tylko zaangażowany zespół może być zespołem efektywnym. A tylko efektywny zespół może być, tymi który pozwoli odnieść sukces przedsiębiorstwu, w którym pracuje. 

Co więcej, umiejętność budowania zaangażowania w innych osobach, pozwoli nam nie tylko odnieść sukces na polu zawodowym, ale także w życiu prywatnym. Jeśli nabędziesz zdolność budowania zaangażowania, wówczas Twoje dziecko nie będzie płakać, gdy poprosisz je, by posprzątało zabawki. Nie będzie krzyczało w niebogłosy, gdy przyjdzie pora na wyjście z mieszkania i założenie butów. Nie będzie marudziło podczas obiadków. A dzięki temu Wasze relacje wejdą na wyższy poziom, docenicie to, że macie siebie i będziecie dla siebie wyjątkowymi istotami, a nie tylko kimś, kim „musicie” się zająć, lub z kim „musicie” przebywać, bo inaczej nie dostaniecie jeść…

Umiejętność budowania zaangażowania pozwoli Wam zamienić „MUSZĘ” na „CHCĘ!”. A jeśli chcę, to czuję motywację do działania. I o to właśnie chodzi!

Przejdźmy zatem do konkretów:

Jak zbudować zaangażowanie w zespole?

Istnieje tu jedna kluczowa zasada: UCZESTNICTWO.

Aby zbudować zaangażowanie w zespole, niezbędne jest takie kierowanie rozmowami i takie rozdzielanie zadań, aby każdy z członków zespołu mógł uczestniczyć wykonywaniu zadania lub dyskusji. Zasada uczestnictwa jest kluczową zasadą, o której koniecznie musimy pamiętać, chcą zbudować efektywnie pracujący zespół.

Menedżer, który pragnie wprowadzić zasadę efektywności w życie, sam powinien nauczyć się słuchać. Słuchać z zainteresowaniem i słuchać uważnie. Bez tego możesz zapomnieć o zbudowaniu postawy uczestnictwa, a co za tym idzie nie zwiększyć zaangażowania wśród członków Twojego zespołu.

Zasadę uczestnictwa możesz realizować np. poprzez wprowadzenie zebrań Twojego zespołu, na którym będziecie omawiać najważniejsze zadania i postęp prac. Pamiętaj by dbać, aby podczas dyskusji każdy z pracowników miał szansę zabrać głos, by nikt nie został przytłumiony i odstawiony na boczny tor. Dbaj o to, by na takich zebraniach panowała kultura wypowiedzi, by nikt nie wyśmiewał pomysłów innych, by wszyscy się wzajemnie szanowali i słuchali tego, co inni mają do powiedzenia. Twoją rolą jest wysłuchać i zapewnić każdemu możliwość wypowiedzi. Pamiętaj jednak by dobrze przygotowywać się do zebrań i przedstawiać dane liczbowe z postępów prac np. wyniki sprzedażowe i zyski, jakie wypracował Twój zespół. To Ty jesteś szefem i Ty dowodzisz a takie zestawienia motywują do dalszej pracy. Bądź gotów na udzielenie odpowiedzi na pytanie „Jak nam idzie?”.

Ważne również, abyś budując postawę uczestnictwa, pamiętał o to, by zadbać o poczucie bezpieczeństwa wśród Twojego zespołu. To pozwoli Wam na prowadzenie szczerych rozmów i zbuduje między Wami zaufanie. Poczucie bezpieczeństwa jest ważne ponieważ Twój zespół nie będzie bał się na bieżąco informować Cię o trudnościach, jakie napotyka podczas realizacji zadań. Aby tak się nie stało nie bądź despotą, który gdy tylko idzie coś nie tak to od razu wrzeszczy i szuka winnych, tylko przyjmuj takie informacje ze spokojem i wspólnie z pracownikami szukaj możliwych rozwiązań danego problemu.

Postawę uczestnictwa możesz zatem budować poprzez:

  • organizowanie spotkań, na których każdy będzie miał szansę wypowiedzenia się,
  • informowanie pracowników na bieżąco o tym, co dzieje się w firmie,
  • słuchanie tego, co Twój zespół ma do powiedzenia, daj im odczuć, że naprawdę interesuje Cię to, co mają do powiedzenia,
  • pytaj, jakie mają pomysły i jakie widzą rozwiązania danych kwestii.
  • nie narzucaj wszystkich zadań, pozwól pracownikom wybrać samodzielnie, przedstaw korzyści i pozwól im zgłosić się do wykonania danego projektu.

Powyższe rozwiązania są adekwatne dla budowania postawy uczestnictwa w relacjach zawodowych. Jak jednak przenieść to na sferę życia prywatnego i np. kontakty z dzieckiem i jak zbudować zaangażowanie w zespole, który jest np. naszą rodziną?

Jako matka chrzestna 3-letniej Mimi, odwiedzam ją i jej rodziców w ich mieszkaniu na śląsku. Pewnego wieczora po wejściu do mieszkania zobaczyłam, że zabawki małej są dosłownie wszędzie. No więc… nie byłabym sobą gdyby nie podjęła wyzwania ogarnięcia całego ambarasu.

Ale oczywiście – nie samodzielnie. Wychodzę z założenia, że kobieta nie jest wyłączną osobą, która odpowiada za sprzątanie w domu i zarówno dziecko, jak i (w mniejszej części ale jednak) powinni się w porządki zaangażować, a przynajmniej – sprzątać swoje własne rzeczy. Skoro więc za bałagan odpowiedzialne były zabawki Małej MI sprawiłam, że zaangażowała się w proces sprzątania i razem ze mną pozbierała wszystkie zabawki, poukładała wszystkie misie, odnalazła zagubione choinkowe ozdoby i na nowo zawiesiła je na choince.

Jak to możliwe, że tak ochoczo i bez marudzenia zabrała się do porządków?

Nic prostszego. Wystarczy, że tam byłam. Byłam przy niej i towarzyszyłam jej w tych porządkach. Byłam ich inicjatorką, wydawałam jasne komunikaty i proste instrukcje, cały czas towarzysząc małej w porządkach. Do niczego jej nie zmuszałam. I to jest bardzo ważne. Sprawiłam – swoją postawą, tonem głosu – że mała sama chciała sprzątać i wynajdowała takie rzeczy i z takich zakamarków, że sama byłam później w szoku jaką moc ma właśnie takie inspirowanie i inicjowanie innych do działania.

Taka jest też rola menedżera. Mamy inspirować i inicjować działania oraz wspierać i być przy zespole, jako taki dobry duch, na którego zawsze można liczyć. Z kimś takim zespół czuje się bezpieczny, wie, że może działać, a jeśli tylko będzie potrzebował pomocy – może się do nas zwrócić i zawsze uzyska wsparcie.

Dla mnie jest to niezwykłe, jak wiele mechanizmów, można zastosować w przeróżnych kontekstach.

Zapamiętaj więc, że aby zbudować zaangażowanie, niezbędne jest wprowadzenie zasady uczestnictwa. Gdy wprowadzisz tę zasadę, wówczas Twój zespół będzie działał sprawnie, a Twoje relacje np. z dziećmi będą czymś niezwykłym.

Z chęcią zademonstrowałabym Ci w praktyce jak zbudować zaangażowanie w zespole, jednak do tego niezbędne jest spotkanie na żywo. Obserwuj InspireAction.pl ponieważ być może wkrótce będziemy mieć możliwość spotkać się w świecie realnym.

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.